När Ronja hade flyttat till sin familj så flyttade Cookie hem till oss. Det är 2 veckor kvar till beräknad valpning (även om vi räknar med att valparna kan komma tidigare så som det brukar vara för våra tjejer):
Här kommer också lite bilder som matte Madeleine tog innan Cookie flyttade hem till oss igår:
Nu (eller ja från igår) har alltså valparna legat i Cookies mage i 7 veckor (49 dagar). Det är 2 veckor kvar till beräknad förlossning. Fostren är nu 10 cm långa. Livmodern fyller stora delar av buken.
När Cookie kom hem till oss så var vi väldigt spända över att känna fosterrörelser och nästan på en gång när vi la handen på magen så kom det små sparkar!!!!
Det är lika häftigt varje gång, dessa små liv som växer och frodas inne i magen. Om några veckor är de här och då är det en självklarhet att det var just dom som sparkade och höll på.
Så småningom ska vi få till att filma magen när det sparkas där inne och såklart kommer det att komma ut film i bloggen då.
Så hur mår Cookie?
Cookies verkar må bra. Hon flyter lätt in i vår flock och anpassar sig på en gång. Hon har ju under åren som gått varit hos oss flera gånger så hon känner oss och våra tjejer väldigt bra. Det här är något som vi känner är jätteviktigt, att den blivande mamma känner sig bekväm med vår familj. Det är viktigt att hon känner sig lugn hos oss. En stressad tik sänder ut stresshormon i kroppen vilket går över till valparna. Cookies juver har börjat förbereda sig och det har redan börjat komma lite mjölk från dom. Hon äter gärna allt förutom hennes torrfoder. smiley
När Cookie kom hem till oss så började hela hennes dräktighet och valpning kännas på riktigt. Innan så har vi ju bara fått följa hennes utveckling via matte Madeleine men nu inser vi att det börjar närma sig…
Spännande!!!!

Fortsättning följer helt enkelt…..

//Sofia